pl en ru de es fr it
"KTO W SWYM ŻYCIU OCALIŁ CHOĆ JEDNO ISTNIENIE, NIE URODZIŁ SIĘ NA DARMO"

Moja rodzina

 

Moja żona Irena van der Coghen (popularna „Szarotka”) - najdzielniejsza, najwspanialsza i najbardziej niezwykła kobieta na świecie - o złotym sercu i rogatej duszy!
Zawodowy ratownik górski i przewodnik górski, instruktor sportu i survivalu, instruktor harcerski, alpinistka, narciarka oraz płetwonurek, kierowca samochodów terenowych, quadów i skuterów śnieżnych. Przewodnik psa ratowniczego GOPR o imieniu: „Northon”
Za swą działalność ratowniczą odznaczona przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a przez Sejmik Śląski: Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Zarząd Główny GOPR w Zakopanem uhonorował Ją: Złotą Honorową Odznaką GOPR i Odznaką Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego.
Za przeszło 40 letnią pracę z dziećmi (zdrowymi i niepełnospawnymi) oraz z młodzieżą harcerską i ratowniczą, odznaczona Medalem Edukacji Narodowej.
A poza tym: poetka, energoterapeutka (prowadząca też masaż terapeutyczny dźwiękiem mis i gongów tybetańskich), propagator medycyny naturalnej, a także absolutna (po mojej, naprawdę cudownej ś.p. Teściowej) - mistrzyni kuchni lwowskiej i kresowej.
Właściciel Szkoły Surivalu, Narciarstwa i Alpinizmu "VANCROLL", a także społeczny Prezes Stowarzyszenia Survivalu "Szkoła Tygrysów".
Mama trójki moich dzieci: Michała, Adama i Nicole, a także babcia dwójki naszych wnucząt: Olivii i Poli.

   

Mój starszy syn Michał van der Coghen (zwany „Tigerem”). 
St.instruktor ratownictwa górskiego GOPR, mgr, dyplomowany ratownik medyczny i instruktor medyczny, instruktor narciarstwa i survivalu, płetwonurek, grotołaz i alpinista, karateka, polarnik, lotniarz, sternik motorowodny, doświadczony kierowca quadów, skuterów śnieżnych i samochodów terenowych. Stały biegły sądowy w zakresie bezpieczeństwa i wypadków w turystyce i sportach górskich oraz ratownictwa medycznego. Uczestnik wielu akcji ratunkowych w górach, a także podczas katastrof i klęsk żywiołowych (m.in. powodzi i katastrofy Hali MTK).  
Wieloletni Szef Służby Medycznej Grupy Jurajskiej GOPR.

Za ratowanie ludzi z narażeniem życia odznaczony dwukrotnie przez  Prezydentów RP:  Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego, Medalem Za Ofiarność i Odwagę, a przez Zarząd Głowny GOPR w Zakopanem: Złotą Honorową Odznaką GOPR. W 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi, a Minister MSW Teresa Piotrowska: honorową odznaką: Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.
Poza tym: trenuje sporty górskie i wodne, z zamiłowania fotografik, z zawodu: wykładowca akademicki medycyny ratunkowej oraz właściciel firmy „Remex” - Centrum Szkolenia i Wyposażenia Medycznego.
Obecnie pracuje jako Szef Ratownictwa Medycznego Szpitala MSW w Katowicach. 
Tato Olivii.

   

Moja synowa Anna van der Coghen (zwana „Kolorado”), żona "Tigera".
Współzałożyciel Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Jurajskiej GOPR. Ratownik ochotnik GOPR, narciarz, wspinacz, płetwonurek i wytrawny turysta wysokogórski. Instruktor survivalu.

Poza tym: mgr Akademii Ekonomicznej, biegły i ekspert z zakresu ekonomii. Urocza, młoda dama o iście komputerowym umyśle, dyrektor finansowy międzynarodowych korporacji.
Po swoich niezwykłych rodzicach - prawdziwy tytan pracy.

Mama Olivii.

   

Mój młodszy syn Adam van der Coghen (zwany „Adlerem”).
St.instruktor ratownictwa górskiego GOPR, mgr Politechniki Opolskiej, Dyplomowany Ratownik Medyczny. Nauczyciel akademicki i kierownik podyplomowego kierunku Ratownictwa Górskiego i Wysokościowego w Państwowej Wyższej Szkole Medycznej w Opolu, instruktor narciarstwa i survivalu, płetwonurek, karateka, grotołaz i alpinista, sternik motorowodny, zawodowy kierowca i instruktor jazdy quadami, motocyklami, skuterami śnieżnymi i samochodami terenowymi. Wieloletni przewodnik kolejnych psów ratowniczych GOPR: „Haker”, „Hugar” i „Camel”. Ratownik i dowódca wielu akcji ratunkowych w górach i na Jurze oraz podczas katastrof i klęsk żywiołowych (m.in. powodzi, zawalisk budowlanych i katastrofy Hali MTK).  

Wieloletni Szef Wyszkolenia Grupy Jurajskiej GOPR, a w latach 2007 - 2016 Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.  
Za ratowanie ludzi z narażeniem życia odznaczony dwukrotnie przez  Prezydentów RP:  Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego, Medalem Za Ofiarność i Odwagę, a przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi, W 2010 Zarząd Główny GOPR w Zakopanem, uhonorował go Złotą Honorową Odznaką GOPR. 
Uprawia sporty górskie i wodne, sportowy bilard i gra świetnie na gitarze. 
Tato Poli.

   

Moja synowa Alicja van der Coghen (zwana "Alik"), żona "Adlera".
Ratownik ochotnik Grupy Jurajskiej GOPR, narciarz, wspinacz i speleolog. Instruktor reanimacji BLS/AED.
Za ratowanie ludzi z narażeniem życia odznaczona  przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Medalem Za Ofiarność i Odwagę.
Przykład rzadko się zdarzającego połączenia urody, inteligencji, wdzięku i dzielności.
Poza tym: mgr Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego, dziennikarz i prezenter telewizyjny, a obecnie rzecznik prasowy Śląskiej Izby Lekarskiej.
Mama Poli.

   

Moja córeczka Nicole van der Coghen.
Urodziła się niepełnosprawna z zespołem Downa. Nie orientuje się jaka jest godzina, dzień, ani miesiąc. Nie umie i nie będzie nigdy umieć liczyć ani czytać. Jest niedowidząca, ma kłopoty z nadwagą i formułowaniem myśli. Ze względu na swą ułomność nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji, ale jest promienna, uwielbia słuchać muzyki oraz (tak, po swojemu) tańczyć i śpiewać. Staramy się nauczyć ją pływać i jeździć na rowerze (ale wyłącznie na takim specjalnym, trzykołowym, bo na innym nie umie utrzymać równowagi). Nicole bardzo kocha las, wszystkie zwierzęta i ptaki, a w szczególności nasze wielkie psy ratownicze, które o dziwo, słuchają jej jak zaczarowane...