pl en ru de es fr it
"KTO W SWYM ŻYCIU OCALIŁ CHOĆ JEDNO ISTNIENIE, NIE URODZIŁ SIĘ NA DARMO"

Podpis Pana Prezydenta

 

W dniu 8.09.2011 roku do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, przybyło niemal 100 ratowników z całej Polski.

Dlaczego?
Otóż w samo południe Pan Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski uroczyście podpisał ustawę o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.
Następnie podpisał analogiczna ustawę regulującą bezpieczeństwo na wodach.

To bardzo ważna chwila dla ratowników górskich, turystów, alpinistów i narciarzy. Po wielu latach starań i prób wprowadzenia ustawy, na poziomie MSWiA, które nie uzyskały aprobaty Rady Ministrów, dopiero ta wersja ustawy, ustawa autorstwa Piotra van der Coghena, Posła na Sejm RP uzyskała pełną aprobatę wszystkich klubów politycznych Sejmu i Senatu (PO, PiS, PSL, LiD) oraz wszystkich środowisk turystycznych i sportów górskich i dzięki podpisowi Pana Prezydenta stała się faktem.

Uroczystość miała szczególną oprawę. Na wielkiej Sali po lewej ręce Pana Prezydenta stanęli ratownicy wodni z WOPR i MSR, a po prawej ciągnął się dwuszereg ratowników górskich ze wszystkich Grup Regionalnych GOPR i TOPR.
Gwardię te uzupełniali dwaj czworonożni ratownicy z Grupy Jurajskiej GOPR tj. psy ratownicze: „Northon” i „Camel”.
Na telebimach stojących za Panem Prezydentem zmieniały się rotacyjnie acz bezgłośnie zdjęcia i filmy dokumentujące polskie akcje ratunkowe w górach i na wodach. 

 

Pan Prezydent Bronisław Komorowski po wygłoszeniu krótkiego przemówienia, w którym podkreślił jak ważnymi są obie ustawy dla tysięcy ludzi wykazujących swą aktywność w turystyce i sportach przestrzennych omówił też wagę ustaw w stabilizacji funkcjonowania górskich i wodnych służb ratowniczych w Polsce.
Następnie podpisał obie ustawy wieńcząc tym olbrzymi wysiłek wielu ludzi, którzy przez ostatnie 14 miesięcy nad tymi ustawami z ogromnym zaangażowaniem pracowali.

   

 

Bezpośrednio po podpisaniu obu ustaw Pan Prezydent Bronisław Komorowski podszedł do obecnego na Sali autora ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach a zarazem Przewodniczącego sejmowej Podkomisji w jednej osobie - Posła Piotra van der Coghena i serdecznie mu podziękował za zaangażowanie i olbrzymi wkład pracy w stanowienie tak potrzebnego społeczeństwu prawa.
Pan Prezydent przyznał, że tylko dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i zdolnościom dyplomatycznym Pana Posła Piotra van der Coghena, ta niezwykle trudna i kontrowersyjna ustawa „górska” ujrzała w końcu światło dzienne i uzyskała pełną aprobatę wszystkich.

(Na fotografii w głębi, pomiędzy Panem Prezydentem a Panem Posłem Piotrem van der Coghenem – stoi w stroju podhalańskim Poseł Andrzej Gut-Mostowy, a po lewej stronie Irena van der Coghen ratownik-przewodnik psa "Northona" oraz Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR Adam van der Coghen przewodnik psa ratowniczego "Camela").

 

 

Pamiątkowe zdjęcie ratowników z Panem Prezydentem RP i Posłem RP autorem   pierwszej w historii polskiego Parlamentu ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach. Stoją w pierwszym rzędzie od lewej: Naczelnik GOPR Jacek Dębicki, Prezes Zarządu TOPR Józef Janczy, Prezydent RP Bronisław Komorowski, V-ce Prezes Zarządu TOPR Czesław Ślimak oraz autor ustawy Poseł RP Piotr van der Coghen.  

 

Pożegnanie z Pałacem Prezydenckim.
Autor ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, Poseł RP Piotr van der Coghen stoi przed wejściem głównym do Pałacu w otoczeniu ratowników górskich z psami ratowniczymi, którzy stanowili u Pana Prezydenta reprezentację Grupy Jurajskiej GOPR.